„Umetnost razmene znanja“(„The art of knowledge exchange“)

Naziv projekta: Umetnost razmene znanja („The art of knowledge exchange“)

Projekat je odobren za finansiranje u okviru Erazmus+ programa Evropske unije kao komponenta KA122-VET- Kratkotrajni projekti mobilnosti za oblast stručnog obrazovanja i obuka.

Projekat je trajao 12 meseci od 15.12.2021. do 14.12.2022. godine.

Konkurs za učešće u projektu mobilnosti je objavljen na oglasnoj tabli škole.

Na konkurs su mogli da se prijave učenici koji pohađaju obrazovni profil kuvar ili kulinarski tehničar.

Učenici su se prijavljivali na konkurs pisanjem motivacionog pisma i popunjavanjem upitnika.

Učenici su radili test iz kuvarstva i iz engleskog jezika.

Školski pedagog je procenio sposobnosti i veštine učenika kroz razgovor sa svakim učenikom pojedinačno.

Definisani su jasni kriterijumi za odabir učenika za mobilnost a svaki kriterijum je vrednovan prema utvrđenom broju bodova.

Rezultati konkursa su objavljeni na oglasnoj tabli i na sajtu škole.

Učenici su imali uvid u ceo postupak bodovanja.

Potom je objavljen i konkurs za odabir nastavnika u pratnji.

Odabrani učesnici projekta su pohađali organizovane jezičke i kultorološke pripreme.

Održani su roditeljski sastanci kako bi i oni bili informisani o programu aktivnosti.

Petnaest odabranih učenika i dva nastavnika u pratnji su boravili 14 dana u Solunu u periodu od 25. septembra do 8. oktobra 2022. godine. Podeljeni u grupe, učenici su tokom dvonedeljnog boravka u Solunu, po tačno utvrđenom rasporedu, obavljali stručnu praksu u ugostiteljskim objektima.

Učenici su dobili sertifikate i Europass dokumenta za uspešno obavljenu stručnu praksu.

Učešćem u projektu mobilnosti želeli smo da naši učenici i nastavnici u pratnji steknu praktična znanja, veštine i kompetencije što će ih motivisati u daljem učenju i radu.

Prioritetni ciljevi cu nam bili sledeći: razvoj motivacije za učenje, osposobljavanje za samostalno učenje, uključivanje u međunarodne obrazovne procese, osposobljavanje za rad i zanimanje stvaranjem stručnih kompetencija u skladu sa zahtevima zanimanja i potrebama tržišta rada, i efikasnije i brže prilagođavanje savremenim promenama u obrazovnom sistemu.

Ovaj projekat mobilnosti je od višestrukog značaja kako za učesnike mobilnosti tako i za našu školu. Do sada smo prepoznali više očekivanih ishoda učenja tokom mobilnosti. Kod učenika, učesnika mobilnosti, uočili smo veću motivaciju za učenje. Unapredili su svoje stručne kompetencjie kroz praktičan rad u zemlji EU što je bilo uočljivo već po samom povratku sa mobilnosti. Učesnici mobilnosti su svoja uskustva i znanja preneli na učenike svojih odeljenja ali i na ostale učenike naše škole što je imalo uticaja i na njihov rad i učenje. Usavršili su svoje jezičke kompetencije i veštine komunikacije što kao rezultat ima povećanu motivaciju za samostalno sticanje novih znanja. Razvili su veći osećaj odgovornosti i veću svest o drugim kulturama.

Znanjem stečenim tokom mobilnosti nastavnici u pratnji su obogatili nastavni sadržaj i svakodnevno stvaraju podsticajno okruženje da se što veći broj nastavnika priključi izgrađivanju evropske dimenzije obrazovanja u školi.

Učešćem u projektu naša škola je prepoznata kao moderna škola spremna da prihvati nove izazove i promene što je poboljšalo ugled naše škole u lokalnoj sredini i šire i što će nas učiniti aktraktinvnijim za buduće učenike. Očekujemo da će nam ovo iskustvo doneti mnogobrojne benefite.